Sušička, základ každé domácnosti

Nebo alespoň takové domácnosti, která jí má kam dát.

Co si budeme povídat, ne každý má možnost sušit prádlo na balóně nebo na zahradě. A my, co bydlíme v bytě bez těchto možností, sušičku uvítáme a jsme za ní neskonale rádi.

Sušit nebo nesušit, to je oč tu běží

Protože se čím dál častěji skloňuje ekologie v domácnosti, je na místě promyslet, zda tu šušku skutečně potřebujeme.

Spotřebovává energii, vydává odpadní teplo, „žere oblečení“ (jak by řekla moje tchyně) a taky není věčná.

Jak snížit spotřebu energie při sušení, jsem sepsala tady.

Co je tedy s tou vodou?

Nutno říci, že voda ze sušičky NENÍ vodou destilovanou! Je spíše demineralizovaná a hlavně než jakákoliv jiná, je UŽITKOVÁ!

V žádném případě se nehodí na zalévání květin, zeleniny nebo do misky zvířatům.

Voda z nádobky také může vonět po prášku a aviváži, z toho vyplývá, že je sice čistá, ale může obsahovat stopové množství právě pracích prášků – tudíž není vhodná na vše.

1. Toaleta

Vodu z nádoby prostě slívejte do kbelíku a potom s ním spláchněte toaletu. Můžete v ní také umýt dětský nočník nebo pisoárek.

2. Úklid bytu

Ještě teplou vodu ze sušičky můžete použít při úklidu domácnosti. Přidejte do ní ocet a esenciální olej a máte přípravek na úklid za pár haléřů.

3. Na podlahu

Slitou vodu doplňte teplou vodou a prostředkem kterou používáte a máte vyřešeno. Někdo říká, že je vhodné počkat až suška dosuší a vy tak použijete vodu ještě teplou. Ale ruku na srdce, pokud vám cca 3 litry vody na vytírání nestačí, musíte přidat další a čas tak nehraje žádnou roli.

4. Na hračky a kolečka

A třeba na boty. Představte si, že kolečka od koloběžky, dětské holínky, hračky od písku nebo manželovo bagančata jen omyjete užitkovou vodou ze sušičky a ušetříte vodu pitnou.

A to se vyplatí!

5. Auto

Tady se názory hodně liší a je potřeba, aby si každý vybral to, co mu je pochuti a necítí se v tom divně. Někdo vodu ze sušičky lije do chladiče i do odstřikovačů – tady bych jen dodala, že pokud to chcete udělat, pro jistotu vodu lijte přes jemné sítko (voda může obsahovat drobná vlákna z oblečení).

Jiný by do svého motorového miláčka nic takového nenalil.

Ale můžete s ní umýt třeba kola, palubní desku nebo okna.

6. Žehlička

Tady se názory taky různí. Někdo tuto vodu používá roky, někdo jí ředí 1:1 a další by si touhle vodou „žehličku v životě zničit nechtěl“. Tady je potřeba číst návody od obou zařízení. Někde se uvádí, že v žádném případě do žehličky nesmí, některé návody sušiček tvrdí, že do žehličky voda může. Takže určitě to chce číst.

A když už vodu ze sušičky do žehličky použijete, tak se může klidně stát, že vám ovoní prádlo. Zkusili jsme v té vodě přivonět? Ne? Tak to zkuste, voní po prášku a aviváži.

Jeden z článků na internetu je značně negativní. Tvrdí, že sušička je nejhorší znečišťovatel ovzduší, protože do vody i do vzduchu uvolňuje mikro plasty a to nikdo nechceme. Celý článek najdete tady.

Celkově je čím dál víc důležitá udržitelnost v životě. Sama sušička onen problém neřeší ani nezpůsobuje.

Líbil se vám článek?

Chcete patřit do komunity podobně smýšlejících lidí? Přidejte se k FB skupině bezodpadová domácnost lidsky.

Těším se na vás,

s přátelským pozdravem Michaela

Zpět do obchodu